Проблема підігріву та охолодження у 3D друку

Майже кожен, хто хоч раз займався створенням моделей на 3Д принтері, стикався з проблемою охолодження та підігріву. Це одна з найпоширеніших тем на форумах, присвячених цій тематиці. Тому не варто переживати, варто лише один раз розібратися в даному питанні, і надалі ця проблема не буде вас торкатися, можливо, тільки якщо ви часто експериментуватимете з різними матеріалами, тобто пластиками або матеріалами на іншій основі. Мейкери-початківці стикаються з проблемою температур і очищенням пластику майже завжди.

Пластик існує сьогодні вже велика кількість, властивості у них різні, але ми будемо розглядати варіант вирішення проблеми на двох найпоширеніших матеріалах – ПЛА і АБС. У них дуже різні характеристики, свої плюси та мінуси, але нас цікавлять саме характеристики температурного плану. З погляду температурного режиму АБС матеріал вважається гарячим, проти ПЛА. Для плавлення АБС необхідний температурний діапазон від 210 до 250 градусів, тоді як для ПЛА достатньо від 190 до 220. Але не варто забувати, що АБС більш вимогливий у плані температури навколишнього середовища, а також до температури самої поверхні, на якій модель стоїть безпосередньо в час виробництва. Стіл повинен мати підігрів 110 градусів під час роботи з АБС. Якщо цей критерій ігнорувати, то краї такої деталі можуть відходити від поверхні, а надалі і вся деталь може зірватися з робочої поверхні столу.

Розбираємося у питанні більш детально

Вже було сказано, що кожен пластик має свої характеристики та вимоги для роботи, які ніяк не можна ігнорувати. Завжди слід підбирати пластик, виходячи з характеристик як свого тривимірного принтера, а й з урахуванням подальшого використання створеної деталі. Якщо ви використовуєте ПЛА матеріал для створення деталі, необхідно діяти за планом:

  • розраховуються всі характеристики;
  • виставляється температурний режим для подальшої роботи на екструдері;
  • необхідно розігріти стіл для роботи, що допоможе виключити проблему загинання країв, тільки після цього можна підходити до друку деталі.

Саме після цього починаються у новачків проблеми. Найчастіше проблема пов’язана з тим, що відбувся перегрів більш тонких стін на різних кутах деталі. Така проблема відбувається через те, що принтер має сопло, якому потрібний більший час знаходження з боку одного місця деталі, такої проблеми немає, якщо відбувається стандартний друк по одній прямій лінії. За допомогою цього сопло проходить по одному місцю частіше, ніж і провокує більший нагрів, в порівнянні з іншими частинами та кутами однієї деталі, внаслідок чого спостерігається температурна деформація, а деталь псується і стає непридатною. Уникнути такої проблеми можна такими варіантами:

  • правильний обдув деталі, при використанні даного методу майже не спостерігається мінусів, головне правильно його навчитися використовувати;
  • збільшення швидкості друку, але такий варіант дає нам більшу кількість шлюбу, збільшується гучність роботи, принтер швидше зношується;
  • можна пограти з температурою і зменшити температурні показники екструдера, але це може призвести до недоекструзії, а пластик буде густішим.

Виходячи з плюсів і мінусів, краще звернутися до правильного настроювання обдування.

Як правильно працювати з налаштуванням обдування деталей

Головне при цьому розуміти, яка інтенсивність обдування нас цікавить і коли його використовувати, а що найголовніше – з якого боку. Якщо нам потрібна досить об’ємна деталь, де немає місць вужчих, то сопло рухається досить повільно в момент друку, а маршрут його руху має майже однакову траєкторію, то можна обійтися і без обдування.

Якщо є більш вузькі місця, то сопло, проходячи по другому і третьому разу, плавить перші шари, тому і пливе вся конструкція, тоді краще скористатися правильно налаштованим обдуванням. У такому випадку використовувати обдування необхідно максимально рівномірно з усіх боків деталі, всебічний варіант роботи обдування обумовлений тим, що деталь повинна рівномірно остигати, щоб з одного боку не відбувався перепад температур, інакше фігура буде викривлена.

Також важливо не перестаратися з обдуванням, тому що в ці зони потраплятимуть і екструзійний блок, і сопло. Якщо температура екструдера не контролюється в момент використання обдування, він може бути переохолоджений, що вплине на появу недоекструзії. Така проблема призводить до того, що пластик стає твердішим, а кількість його – недостатньою для створення повноцінної деталі, з чого ми отримуємо шлюб.

Що необхідно для правильного обдування АБС пластику

АБС пластик набагато капризніше, ніж ПЛА. Там так просто не можна використовувати кулери для обдування, тому що такий варіант пластику відразу почне деформуватися, а потім зірве зі столу. Тому тут необхідно звертати увагу на такі моменти:

  • АБС пластики, як ПЛА пластики, страждають у вузьких місцях однаково, але для АБС матеріалу необхідно налаштовувати вузьконаправлене обдування, при цьому не сильне;
  • при використанні АБС матеріалу ми направляємо обдув тільки на найтонші ділянки і тільки в момент проходження соплом по них;
  • в жодному разі не використовувати всебічні обдування з даним видом пластику, інакше деталь буде зіпсована.

Кулери можна ставити по всіх чотирьох сторонах, але краще скористатися блоком обдування, який дутиме саме туди, куди необхідно в цій конкретній деталі. Обдув буде прямувати під сопло, не переохолоджуючи всю решту структури моделі, що друкується. Блоки обдування йдуть дуже різні, все залежатиме і від моделі використовуваного принтера, і від матеріалу, на якому працює майстер. Також важлива і висота деталі, тому що температура екструдера і столу матиме достатній перепад під час роботи.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]