Прорахувати партію
Спецпропозиція
Друк від 1,00 грн/г без ПДВЦіна діє для партій від 100 кг, до 6.11.2026 включно

Prusa SL1S SPEED та Formlabs Form 4L: огляд 2026

Prusa SL1S SPEED та Formlabs Form 4L: огляд 2026
Зміст 16
  1. Кому підходять ці принтери
  2. Підберіть фотополімерний принтер в Easy3DPrint
  3. Технології друку: що під капотом
  4. Швидкість і якість: як порівняти на практиці
  5. Будівельний об’єм: цифри, що вирішують
  6. Матеріали та медичні опції
  7. Екосистема, безпека і зручність
  8. Порівняльна таблиця (ключові відмінності)
  9. Реальні часові виграші SLA: довідкові сценарії
  10. Практичні сценарії застосування
  11. Що з програмним забезпеченням
  12. Ризики, про які часто забувають
  13. Коли обрати кожен із них: коротка матриця
  14. Практичний чекліст вибору
  15. Часті запитання (FAQ)
  16. Висновки та рекомендації 2026

Коротко: Огляд порівнює Prusa SL1S SPEED і Formlabs Form 4L за ключовими параметрами: швидкість, точність, робочий об’єм, матеріали й витрати. Використано підтверджені дані: 1,4 с/шар для SL1S (Prusa, 16.06.2021) та збільшення об’єму Form 4L у 4,6 раза проти Form 4 (Formlabs, 15.10.2024). Зіставлено робочі процеси, екосистему, сервісні опції та сценарії застосування. Наприкінці наведено практичні поради щодо вибору.

Великоформатний SLA стрімко дорослішає. І хоча компактні MSLA/«LCD-масковані» рішення не зникають, попит на промислові форм-фактори росте. Тут і з’являється дуель: Prusa SL1S SPEED із відточеною швидкістю шару та Formlabs Form 4L, що масштабує технологію LFD у кілька разів. Але яка платформа виграє за задачами 2026 року?

Коротка відповідь звучить привабливо: дрібні деталізовані моделі і невеликі серії з економією простору — сильна сторона SL1S SPEED; коли потрібні корпуси, стоматологічні чи виробничі шаблони великого формату та стабільний конвеєр — перевага переходить до Form 4L. Однак нюансів більше. Тож розкладімо все по поличках.

Кому підходять ці принтери

Prusa SL1S SPEED: компактний проєктний стенд

SL1S SPEED орієнтований на інженерні бюро, навчальні лабораторії, дизайн-студії та майстерні, де важливі стабільність й темп прототипування без великого сліду в майстерні. Перевагою стає швидке проходження шарів і робочий об’єм, достатній для більшості технічних зразків та стоматологічних моделей невеликого розміру.

Formlabs Form 4L: виробнича площина

Form 4L створено для великих деталей або одночасного розміщення численних моделей у робочому об’ємі. За даними Formlabs від 15 жовтня 2024 року, Form 4L базується на Low Force Display (LFD) — тому самому «движку», що й у Form 4, але масштабованому; заявлено збільшення робочого об’єму у 4,6 раза проти Form 4. Це прямий кандидат для лабораторій, сервіс-бюро та команд, які прагнуть стабільного SLA-конвеєра на великих платформах.

Підберіть фотополімерний принтер в Easy3DPrint

Для фотополімерного друку важливі деталізація, робочий об’єм, тип смоли, постобробка та супутні витратні матеріали. В Easy3DPrint можна підібрати 3D-принтер, фотополімери, комплектуючі й товари, які потрібні для друку мініатюр, прототипів, майстер-моделей або дрібних деталей.

Такий комплект краще підбирати з урахуванням реальних задач, а не тільки за характеристиками на папері. Команда Easy3DPrint може підказати, які матеріали та аксесуари знадобляться для комфортної роботи з деталізованим друком.

Де купити все для фотополімерного друку?

В Easy3DPrint можна:

  • переглянути принтери для деталізованого друку
  • підібрати смоли та супутні матеріали
  • уточнити наявність і деталі покупки
  • отримати консультацію щодо вибору обладнання

👉 Зверніться до Easy3DPrint, щоб підібрати принтер і товари для 3D-друку.

Технології друку: що під капотом

SL1S SPEED: фокус на часі експозиції

За офіційним анонсом від 16 червня 2021 року на блозі Prusa, оновлення SL1S включає збільшену платформу (127×80×150 мм) і швидкий прохід шарів — аж до 1,4 секунди на шар за низької висоти шару та прозорих смол. Такий режим суттєво стискає час простих виробів, коли оптична густина смоли низька, а геометрія невибаглива до довгої експозиції.

Form 4L: масштабування LFD-дисплея

Formlabs у своїх матеріалах підкреслює, що Form 4L успадковує технологію LFD від Form 4/4B і переносить її на значно більшу площу. LFD поєднує підсвітку з рівномірною довжиною хвилі, оптичний модуль і керування відшаруванням для стабільного зняття деталей з ванни. Результат — висока повторюваність і придатність до «серійного» SLA на одній машині великого формату.

Швидкість і якість: як порівняти на практиці

Зі швидкістю частіше асоціюються секунди/шар, але для реальних моделей важлива сума операцій: експозиція, підйом, зняття сили адгезії та цикл повернення. SL1S SPEED демонструє сильні боки на невисоких деталях із прозорими смолами, де значущою стає саме експозиція шару. Form 4L, у свою чергу, не женеться за найменшим часом шару, але компенсує розміром робочого поля та потоковими функціями.

На рівні якості LFD у Form 4 демонструє XY 50 мкм із попереднім anti-aliasing’ом, що зазначено в технічних характеристиках Formlabs для Form 4. Оскільки Form 4L побудовано на тій самій LFD-платформі, очікувана візуальна чіткість по XY для більшості завдань порівнювана, з поправкою на масштаби моделі та матеріал.

Будівельний об’єм: цифри, що вирішують

Тут починається математика. Для SL1S SPEED офіційно заявлено 127×80×150 мм, що дає близько 1,52 л корисного об’єму (арифметичний добуток габаритів у сантиметрах). Для Form 4, за довідником характеристик Formlabs, будівельний об’єм становить 20,0×12,5×21,0 см, або 5,25 л. І тепер ключ: Form 4L має об’єм у 4,6 раза більший, ніж Form 4 (за анонсом Formlabs від 15.10.2024). Просте обчислення виводить орієнтовно ~24,15 л для Form 4L. Це суттєва різниця у партіях і габаритах, з якою важко сперечатися.

Порівняння приблизних об’ємів: компактний vs великоформатний.

І все ж, не завжди перемагає «більше». На малих деталях великий об’єм означає більше смоли в обороті та дорожчі витратні ванни. Тому вибір часто впирається у тип робіт та ритм друку.

Матеріали та медичні опції

У довіднику технічних характеристик Formlabs для лінійки SLA зазначено підтримку біосумісних матеріалів (позначка «Yes» у відповідних моделях), що важливо для стоматології та медицини. Для Form 4/4B/4L це означає доступ до широкого каталогу смол і перевірених профілів у PreForm. SL1S SPEED працює з популярними ринковими смолами; акцент зміщується на швидкість шару і керованість процесу на компактній платформі.

Екосистема, безпека і зручність

Formlabs просуває виробничий підхід: дистанційний друк, камера спостереження, Build Platform Flex для безпечного знімання деталей, виявлення сміття у ванні (debris detection), Formlabs заявляє високий рівень надійності — наприклад, у технічних характеристиках для Form 4 згадується 98,7% (незалежні тести), а маркетингові матеріали для Form 4L посилаються на «95%+» як орієнтир. Усе це працює на стабільний аптайм і масштабування партій. SL1S SPEED бере іншим: простий шлях до швидкого прототипу на невеликій площі, зрозумілий робочий процес, компактна пара з пост-обробкою.

Порівняльна таблиця (ключові відмінності)

ПараметрPrusa SL1S SPEEDFormlabs Form 4L
ТехнологіяLCD-маскована фотополімеризаціяLow Force Display (LFD), MSLA-підхід
Робочий об’єм127×80×150 мм (≈1,52 л)≈4,6× Form 4; референс Form 4: 20,0×12,5×21,0 см (5,25 л)
Швидкість шаруДо ~1,4 с/шар за низької висоти та прозорих смол (Prusa, 16.06.2021)Орієнтир на високу продуктивність великого поля (Formlabs, 15.10.2024)
Точність по XYТипова для MSLA класуForm 4 — 50 мкм; 4L базується на тій самій LFD-платформі
ЕкосистемаКомпактне робоче місцеДистанційний друк, камера, Build Platform Flex, debris detection

Примітка: цифри для Form 4 наведено як базу порівняння, адже Form 4L масштабує той самий двигун друку; орієнтовний об’єм для 4L розраховано як 4,6× від 5,25 л.

Реальні часові виграші SLA: довідкові сценарії

Formlabs у матеріалі про швидкість технологій демонструє зразкові кейси. Наведені нижче значення дають відчуття різниці підходів.

ЗавданняFDMSLASLS
1 збірка (3 деталі)10 год 32 хв2 год 36 хв3 год 52 хв друк (6 год 52 хв охолодження)
5 збірок (15 деталей)52 год 40 хв13 год9 год

Висновок простий: SLA на типових деталях помітно скорочує час проти FDM, а великоформатний SLA додає виграш об’ємом платформи. Але чи однаково це працює в кожному кейсі? Залежить від геометрії, смоли, товщини шару й вимог до якості поверхні.

Практичні сценарії застосування

Інженерні прототипи та приладобудування

SL1S SPEED добре підходить для підгонки посадок, швидкого циклу версій і перевірки збірок на невеликих деталях. Form 4L зручний, коли прототип — це оболонка приладу чи панель із великими габаритами.

Стоматологія та медичні вироби

Каталог біосумісних смол у Formlabs і перевірені профілі в PreForm полегшують перехід із прототипування в клінічний робочий процес за відповідних регуляторних вимог. SL1S SPEED орієнтований радше на навчання, моделі-муляжі та лабораторні потреби з невеликими габаритами.

Дизайн-студії та виробничі бюро

Тут важливий темп від ідеї до фізичного зразка. SL1S SPEED вигідний як настільний інструмент «на відстані руки». Form 4L — як міні-цех для великих партій і демонстраційних макетів у реальних розмірах.

Що з програмним забезпеченням

Formlabs надає PreForm із відкаліброваними профілями для матеріалів, виявленням потенційних проблем і функціями підготовки підтримок. У сегменті Prusa популярний зв’язок зі зрозумілими інструментами підготовки друку; контроль часу шару і параметрів експозиції в парі з правильною смолою часто вирішують швидкі задачі без зайвої складності.

Ризики, про які часто забувають

  • Робоче середовище: вентиляція, поводження з IPA, утилізація відходів.
  • Витрати на контроль якості: тестові купони, перевірка геометрій, запис режимів.
  • Прості: відмова ванни, забруднення смоли, людський фактор під час знімання.

Зменшувати ризики допомагає культура чистоти ванн і регулярні перевірки. Тут корисні рішення на кшталт виявлення сміття (у Form 4L) або прості протоколи огляду платформи перед запуском.

Коли обрати кожен із них: коротка матриця

СитуаціяКраще підійдеПричина
Часті дрібні прототипиSL1S SPEEDШвидкі шари, компактний простір
Великі деталі/масивні партіїForm 4L4,6× більший об’єм за Form 4
Стоматологія/медицинаFormlabsПідтримка біосумісних матеріалів
Обмежений бюджет робочого місцяSL1S SPEEDМенше смоли в обороті, менші ванни
Безпека знімання й контрольForm 4LBuild Platform Flex, камера, віддалений моніторинг

Практичний чекліст вибору

  • Оцініть найбільшу реальну деталь і середню партійність.
  • Зіставте матеріали: чи потрібні перевірені/біосумісні смоли.
  • Порівняйте робочий процес: віддалений друк, камера, безпечне знімання.
  • Врахуйте витрати на ванни, IPA та зберігання смол.
  • Заплануйте навчання персоналу й протоколи контролю якості.

Часті запитання (FAQ)

Чи дійсно Prusa SL1S SPEED друкує шар приблизно за 1,4 секунди?

Так. Згідно з офіційною інформацією Prusa, за певних умов — використання прозорих смол, невеликої висоти шару та оптимізованих налаштувань експозиції — SL1S SPEED здатний досягати швидкості близько 1,4 секунди на шар. У реальних проєктах фактичний час друку залежить від висоти моделі, її геометрії, параметрів підйому платформи та типу смоли.

Наскільки більший робочий об’єм має Form 4L порівняно з Form 4?

За офіційними матеріалами Formlabs, модель Form 4L забезпечує приблизно у 4,6 раза більший робочий об’єм порівняно зі стандартною Form 4. Якщо орієнтуватися на корисний об’єм близько 5,25 літра для Form 4, то Form 4L пропонує приблизно 24 літри робочого простору, що дозволяє друкувати значно більші моделі або великі партії деталей за один цикл.

Чи існують офіційні дані щодо успішності друку понад 95%?

Так. Formlabs використовує показник успішності друку понад 95% у своїх маркетингових матеріалах для серії Form 4. Однак цей результат досягається за умови правильної підготовки моделей, використання рекомендованих матеріалів та дотримання робочих параметрів. Реальна успішність може відрізнятися залежно від конкретного застосування.

Скільки коштують резервуари для смоли Formlabs?

Офіційні резервуари для смоли Formlabs оцінюються приблизно у $249 за одиницю та зазвичай комплектуються кришкою для безпечного зберігання матеріалу між друками. Оскільки ціни можуть змінюватися залежно від регіону та дати покупки, рекомендується перевіряти актуальну вартість на офіційному сайті виробника.

Який бюджет варто закласти на утилізацію або рециркуляцію IPA?

Для користувачів із високими обсягами друку популярним рішенням є системи очищення та повторного використання ізопропілового спирту (IPA). За інформацією від користувацьких спільнот, вартість таких систем часто становить близько $1000. Це дозволяє скоротити витрати на закупівлю нового IPA та зменшити обсяг відходів.

Чи варто розглядати бюджетні великоформатні смоляні принтери?

Бюджетні великоформатні принтери можуть виглядати привабливо через низьку початкову ціну, однак часто супроводжуються компромісами щодо надійності, якості компонентів, сервісної підтримки та доступності витратних матеріалів. Для професійного або виробничого використання рекомендується оцінювати не лише ціну придбання, а й повну вартість володіння (TCO), яка включає обслуговування, простої, витратні матеріали та довгострокову надійність обладнання.

Висновки та рекомендації 2026

Для компактних прототипів, невисоких деталей і робочих місць із лімітованим простором Prusa SL1S SPEED виглядає раціонально. Заявлені ~1,4 с/шар (за Prusa, 16.06.2021) дають відчутний виграш у швидких ітераціях. Коли ж пріоритет — великі моделі або великі партії на одній платформі, Formlabs Form 4L із масштабованою LFD, сервісними функціями та дистанційним контролем бере гору.

Реальна порада проста: змоделюйте два-три свої найчастіші кейси, порахуйте партійність і обсяг смоли в обороті, а потім співставте з екосистемою, яка ближча до вашого процесу. Готовність до масштабування часто важливіша за номінальні секунди/шар.

Прорахунок

Надішліть модель — отримайте ціну та строк за 1 робочий день

Інженер перевірить технологічність деталі й запропонує оптимальний матеріал та вартість.

  • Безкоштовна консультація й прорахунок
  • Договір, фіксовані строки, робота з ПДВ
  • Доставка по Україні та світу

Або напишіть у месенджер — відповімо швидше:

Дякуємо! Менеджер зв'яжеться з вами протягом робочого дня.