Контурне будівництво – що це

Чи можливо створити будинок лише за одну добу? «Хіба що картонний» — швидше за все, саме такі слова скаже будь-яка людина, яка не знає, що таке контурне будівництво. Розробив цю технологію вчений Університету Південної Каліфорнії – Берох Кошневіц. Контурне будівництво дає можливість дуже прискорити і полегшити будівництво будь-яких будинків.

Яка ж суть цієї інновації? На ділянці, де планується створювати будинок, потрібно прокласти спеціальні рейки для двох кранів, які будуть служити для того, щоб підтримувати напрямні із соплом. Через це сопло за призначеним контуром укладається суміш з бетону. Відповідальний за інженерні комунікації та балки – маніпулятор. З допомогою такої системи створюються прямі чи вигнуті стіни. Завдяки висоті кранів, є можливість створити навіть будинок на два поверхи. Усього за 1 день можна звести приблизно 700 кв. метрів будівлі.

Як кажуть засновники проекту, контурне будівництво дає змогу зменшити обсяг матеріалів, що потрібні на будівництво, втричі, ціну будівництва на 20%. та робочої сили більше, ніж на 50%. На даний момент людські ресурси потрібні на кожному етапі робіт, через що трапляється сильне перевитрата коштів та зменшується швидкість будівництва. Нова технологія дає можливість будувати будівлі для людей, які потребують, створювати комерційні будівлі або реставрувати будинки після стихійних лих.

Докладніше про технологію

Контурне будівництво є адитивною технологією, якою для управління застосовується комп’ютер. Така техніка дає можливість створити якісні несучі конструкції та огорожі з рівною та гладкою поверхнею. Основою технології є видавлювання пошарово-бетонної суміші за створеною програмою. Таким чином з’являються стіни будинку. Після того, як сформується замкнута секція кожного нового шару, простір, що залишився, по краях можна заповнити іншими матеріалами. Важливим компонентом є застосування двох обмежувальних пластин, завдяки яким і виходить поверхня необхідної гладкості та рівності. Щоб створити похилі стіни, можна просто нахилити під певний кут бічну пластину. 11/1-3d-pechat.jpg” alt=”” width=”748″ height=”398″>

Швидкість робіт та економія коштів

Щоб почати працювати з принтером для контурного будівництва, необхідно спочатку зайнятися підготовкою бетону. Він складається з цементу, скловолокна та інших витратних матеріалів. Тривимірний друк використовується для того, щоб створити стіни та деякі компоненти декору. Природно, що дах, рами для дверей та вікон тощо, доведеться встановлювати окремо. Завдяки швидкому процесу схоплювання бетону нижні шари маси не просаджуються під вагою інших.

У звичайному будівництві на зведення невеликого будинку на 300 квадратних метрів необхідно від півроку до року часу. При цьому всі етапи будівництва здійснюються вручну майстрами, і якість виконаних робіт повністю залежить від будівельників. А ось, за тривимірною технологією, будинок 200-250 квадратних метрів можна створити приблизно за одну добу. Враховуючи внутрішнє та зовнішнє оздоблення та прокладання всіх необхідних комунікацій, повноцінне будівництво буде завершено за 1-5 місяців. Звичайно, це в ідеальному варіанті.

Установки екструдерів сучасності дають можливість “зводити” стіни абсолютно різними за складом бетонними сумішами, включаючи всім звичні склади з цементу п’ятисотої марки, та застосовувати склади, в яких додано мінеральні компоненти та фіброволокно. Найчастіше в стартову комплектацію принтерів включається 3 головки-екструдери, які друкують і розраховані на роботу з різними сумішами. В інструкціях з користування принтерами є технічні правила на склади. До програмного забезпечення також йде список готових файлів з різними компонентами ландшафтного оформлення та деталями будівель. На будівельному майданчику ще працює  бетонозмішувач та спеціальне миття під високим тиском. У такому разі, від робітників необхідна установка рейок за межами майбутньої будови та встановлення тривимірного принтера. Далі всі маніпуляції робитиме комп’ютер, який працює за встановленою програмою.

Заснована ця техніка на особливому матеріалі – бетоні реакційно-порошкового типу, що легко схоплюється. Важлива характеристика такого матеріалу – те, що немає великого наповнювача і не втрачаються експлуатаційні особливості. Можна застосовувати недорогий бетон, наприклад, варіанти дрібнозернистого матеріалу або піщаного, з вкрапленнями модифікацій. Щоб зробити армування, можна скористатися двома способами:

  • додавання в бетонну масу скловолокна;
  • прокладка сіток з арматури між шарами бетону.

Так як матеріал, який використовується в цій техніці, повинен швидко ставати міцним, щоб усі шари витримували подальше навантаження, можна застосовувати контурному будівництві активізовану бетонну суміш. Найякіснішим варіантом активації наповнювачів за допомогою збільшення поверхневої енергії вважається механохімічна обробка матеріалів, що виходить внаслідок дроблення та стирання складових бетонної суміші твердої фази.

Коли потрібно залучати робітників?

У контурному будівництві потрібна допомога робочої сили на деяких етапах робіт:

  • під час вирівнювання території;
  • під час проведення земляних робіт для встановлення стрічкового фундаменту;
  • під час заливання фундаменту бетонною сумішшю;
  • при установці рейок по периметру майбутнього будинку, щоб тривимірний принтер міг легко переміщатися.

Коли будинок буде побудований до стадії віконних прорізів, слід зробити установку перемичок, а далі, коли перший поверх буде завершено, необхідно встановити перекриття. Робота принтера буде завершена після того, як каркас буде повністю створений. Покрівля та оздоблення будинку, а також монтаж вікон та дверей здійснюються окремо.

Позитивні якості та недоліки технології

На даний момент, мінусом контурного будівництва можна вважати те, що створити будинок можна заввишки максимум на 2 поверхи. А ось плюс у цієї технології значний – будівлі споруджуються максимально швидко, при цьому економиться і робоча сила, і кошти. Також, за дослідженнями вчених із Китаю, при 3Д-будівництві є можливість використовувати вторинну сировину (дрібні частинки будівельного сміття, які перемішуються із цементною масою).

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]